pondělí 17. prosince 2012

Skuteční hrdinové

Můj nejhlubší respekt patří lidem jako je Victoria Soto nebo Anne Marie Murphy. Takové konkrétní všelidské hrdinství vytěsňuje nějaké "postoje", při kterých o nic nejde. Po nich by se měly pojmenovávat mosty a letiště! To by totiž i v Česku mohlo přežít periodické změny politických paradigmat, kdy se za pár let nebo desetiletí všechny ty Havlovy lokality budou přejmenovávat po bůhvíkom.

21 komentářů:

 1. Tuším, že už někde proběhla zpráva, že na výraz úcty v Havlovi si příznivci budou pietně vyhrnovat nohavice. Hledat to nebudu, za to mi žádnej alkoholik nestojí.
  A co se těch učitelek týká, pozůstalí by si to měli vyřídit se zřizovatelem gunfree zóny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že příčiny těchto jevů jsou daleko komplexnější a gunfree zóna je (možná) jen jedna faceta celého komplexu. Není ale mým úmyslem tu střelbu zde jakkoli řešit, jen jsem chtěl vyjádřit, k jakému typu lidí citím bezmeznou úctu.

   Vymazat
 2. Bude to ovšem trochu zmatek pro navigace, pokud se vše ta přejmenovávání povedou: 500 m rovně po Havlově třídě, pak doprava do ulice Václava Havla, za 300 m doleva, přes Havlovo nábřeží k mostu Václava Havla a pak tunelem Václava a Dagmary Havlových k letišti Václava Havla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten tunel bude ovsem Vaclava Klause, to se hodi lepe...

   Vymazat
  2. Jen Havla nepodceňujte a vzpomeňte si na některé jeho podivné restituce, nemluvě o jeho kamarádech! Třeba takový Bakala! Klausovi zatím stále nikdo nic nedokázal, a že by přitom tolik lidí tak moch chtělo :-)

   Vymazat
  3. Víte, realita je jedna věc a symbolika druhá. Václav Klaus zosobňuje českou variantu postkommunistického pseudokapitalismu, jehož symbolem par excellence je tunel; dokonce prý toto slovo (v tomto významu), vedle slova "robot", obohatilo mezinárodní slovník.

   Vymazat
  4. Že z něj především pravdoláskaři tento symbol udělali mě fakt k jeho používání nepřesvědčí. Aneb když dav volá "chyťte zloděje", já se ptám "kde máte důkazy?"

   Vymazat
  5. “Klausovi zatím stále nikdo nic nedokázal”

   No ani Grossovi stale nikdo nic podle kocourkovskych zakonu nedokazal. Dovede si predstavit, ze by Obama nebo Merkel jezdili ve funkci za statni penize po svete a poradali prodejni tournee na sve knizky, pripadne za penize prednaseli v think tancich? Rada veci, ktere jsou v dnesnim demokratickem kapitalismu nezakonne jsou v Cesku bud legalni nebo vegetuji v poloseru.

   Navic Cesi uz za ta leta mafianskeho kapitalismu maji posunuty prah vnimani moralky. Vysledkem je, ze mistni “elita” bohatne legalne a nikoliv v prikrem rozporu s ceskou moralkou, zatimco na zapad od hranic by bud louskala svaby v kriminale, nebo by chodila kanaly. Nebo by spis timto zpusobem vubec nezbohatla, protoze tento typ prilezitosti by tam nemela.

   "když dav volá "chyťte zloděje", já se ptám "kde máte důkazy?""

   Ja si v takovem pripade vzdycky vzpomenu na vyrok Bohuslava Sobotky: "Jestli neco mate, tak s tim kontaktujte organy cinne v trestnim rizeni."

   Vymazat
  6. No ale vidítě sám - máte na něj knížky a přednášky, případně pero. To je na tvůrce všeho zla dost málo.

   Vymazat
  7. To ano s tim by se dalo souhlasit. Klaus neni tvurcem vseho zla. Je tu jeste Hitler, Pol Pot, Kulinsky, Kalousek a Satan. :-)

   Vymazat
  8. S tím posledním jste u pana Hylše na špatné adrese, v.p. Kreutzfeld!...:-))

   Vymazat
  9. Abyste nebyl na omylu, Vodníku - stejně tak se jinde zastávám např. Zemana, "pana KGB", "pana Lukoila" atd. - kterému ale nikdo nic z toho neprokázal.

   Vymazat
  10. Já myslel toho Satana...;-)

   Vymazat
  11. Já viděl Hitlera a dál nepokračoval - přes Adolfa vlak nejede :-D

   Vymazat
 3. Dnes v Novinkách o zamyšlení časopisu Die Welt nad tím, proč řádí šílení střelci v USA a ne ve vedlejší Kanadě, kde mají podobné zákony, nebo v jiných zemích, včetně ČR.

  Přemýšlel jsem o tom mnohokrát a rovnou se přiznám: nic jsem nevymyslel. Snad kromě karmické kletby, která se nad Spojenými státy vznáší od jejich vzniku, ale to, prosím, nebudu nikomu vnucovat. Fakt je, že v Evropě se už takovíhle magoři vyskytli taky, konkrétně právě v Německu, ale to je (téměř) ojedinělý případ. V Israeli prý chodí ozbrojení i do kaváren, ale školu tam vystřílel leda nějaký palestinský terrorista, což je zcela jiný příběh. Nesouhlasím s tím, že je to v tom, že v Americe neexistuje všeobecné zdravotní pojištění, jak se domnívá Die Welt, byť to bude - spolu s volným prodejem zbraní - jistě také hrstka do mlýnice. Nemohu si ale pomoct: důvody ryze sociální nebo kulturní mi nepřipadají jako uspokojivé vysvětlení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě by zajímaly dva druhy analýzy.
   1. čistě technicko-taktická. Jak útok probíhal, jakou měl kdo šanci, jestli jí využil, co kdyby měl někdo zbraň a tak.
   2. seriozní profil útočníka, obětí a společnosti. V novinách je to přibarveno politicky.
   Nevím, nakolik by mohla mít na situaci vliv existence zdravotní pojišťovny. Mně se takhle zdálky spíš zdá, že mnohem větší vliv má větší zalíbení tamní společnosti v kutilském náboženství.
   Žádná jiná země není domovem tolika na koleně zpytlíkovaných náboženských kultů - a tady nemám na mysli pošahané jedince, ale dobře fungující organizaci. Tolerance a afinita společnosti k takovým jevům je pro mě důležitější než pár kartoték a vypsaných lítstků o rodinné anamnéze.
   Proto by byly zajímavé ty psychologické profily, jestli totiž ti pošuci jednají za sebe, nebo s pocitem vnuknutí a vyššího poslání. Ostatně tímto pocitem trpěl i nedávný president USA a o něm rozhodně nemůžeme říct, že by nebyl podchycen zdravotním systémem.

   Vymazat
  2. Jeho maminka měla takovou tu survivalistickou paranoiu: zásoby jídla, zbraní atd., kdyby to zejtra bouchlo. Ale tací magoři jsou dnes i v ČR (když jsem viděl ty satelitní fotky těch domů, co si staví Bakala, Kelner nebo Tykač).

   Ostatně to, co píšeš o těch kultech atd., je v podstatě jinými slovy a z jiného úhlu pohledu to, co já popisuju jako "karmickou kletbu": v té zemi je něco spirituálně špatně. Nevím co a jak, např. pravoslaví tam funguje pokud vím výborně, nejinak tomu bude i s celou řadou dalších skutečných tradic. Ale mimo to...

   Vymazat
  3. Vodniku, ten clanek jsem necetl ale jen pro upresneni. Mezi Kanadou a USA je obrovsky rozdil co se tyce zakonu o drzeni strelnych zbrani jak uz restricted nebo non-restricted. Proces, kterym musi clovek v Kanade projit, aby vubec ziskal povolenou zbran je mnohem obtiznejsi nez v US. Co se tyce rychlopalnych zbrani jako AK-47 tak ty patri v Kanade do kategorie zakazanych zbrani a normalnimu smrtelnikovi jsou nedostupny. Vsadil bych se, ze Kanada ma prisnejsi zakony nez mnoho evropskych zemi. habr

   Vymazat
  4. Habr: díky. Já mám pocit, že něco takového říkal i M. Moore v tom filmu o Harrisovi a Kleboldovi, ale nevím, jestli se to týká i loveckých zbraní atp.

   Vymazat
 4. A co zkusit zamyslet se nad školstvim místo nad zákony?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škola stojí za hovno v naprosté většině (západo)evropských zemí. Takže opět to může být jedna faceta, ne víc.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně: <b>text</b>
Odkaz: <a href="http://adresa">text</a>, tedy <a href=""></a>